Preskočiť na obsah

Literatúra

Slnko a slzy

Ramená Rovnováh 1

Mestské fantasy

Ľudia ako Helena nie sú hrdinami. Bojí sa prehovoriť pred otcom, aby ju nezbil a neokradol. Skrýva sa v hrách a za knihami, kde nevidno jej tvár pokrytú jazvami od popálenín. Hanbí sa priateliť s kýmkoľvek okrem jej večne sarkastickej sestry Zie, ktorá je na vozíku.

Udrie do nej ale blesk z jasného neba, vďaka čomu stretne umelkyňu Maederin, ktorej sa pred zopár mesiacmi prihodilo to isté. Ani ona nie je rodenou hrdinkou. V skorom detstve sa totiž takmer utopila, čo jej rodinu stiahlo ku dnu a hlavu vynieslo do oblakov.

No keď ich vyhľadajú pozostalí kedysi prekvitajúceho éterického sveta, spoločne zistia, že na hrdinstvo je už dávno neskoro. Jediné, čo od nich teraz svet potrebuje, je, aby prežili. Lenže ako sa môžu ochrániť, ak ich napáda mágia vo vlastných telách a neznámy nepriateľ v ich domovoch?

Tento poeticky napísaný príbeh prehovára o rodinnej a priateľskej láske, vyrovnávaní sa so smrťou, rôznych sociálnych znevýhodneniach a objavovaní vlastnej identity.

Román Slnko a slzy je prvá časť dvojdielnej série a momentálne sa pokúšam o nájdenie jeho vydavateľa. Pre správy o tejto knihe sledujte Novinky.

Mlčanie rozbitých zrkadiel

Epické fantasy

Ríšania – poslední obyvatelia zdevastovaného sveta – sa udržiavajú nažive vďaka jedinému pravidlu: Každý musí byť užitočný. Ak toto pravidlo porušia čo i len na okamih tvorbou umenia či hrou, čaká ich hrôzostrašný trest. Ako sa teda Ilan Hĺbač, krívajúci mladík, ktorého povinnosťou je hľadať riešenia v starobylých knihách, opovažuje plytvať časom snahou o spriatelenie sa s Azrou, neľudskou elfkou, ktorá je vyvolená spasiť svet?

Táto poviedka o priateľstve, umení a opresii skončila na 6. mieste Martinus Ceny Fantázie 2021. Odvtedy som ju prepracovala, rozšírila a momentálne sa chystám napísať jej druhú časť, aby som ich spolu vydala ako novelu.

Dovtedy si Mlčanie rozbitých zrkadiel môžete prečítať za podporu na mojom Patreone na úrovni Vypúlené oči.

Popol večnosti

Epické fantasy

Ľud zvaný Tein žije pod krutovládou boha Večného. Aby ho nik nezvrhol, nahradil Slnko presýpacími hodinami, ktoré naplnil popolom fénixa. Zakaždým, keď ich pretočí, vráti Teinov v čase a nedovolí im tak poraziť ho. A predsa sa zozbierala skupinka dobrodruhov, ktorí sa odhodlali pokúsiť Večného zvrhnúť.

S touto mikropoviedkou som postúpila do finále Ohnivého pera jar 2022. Je k dispozícii zdarma na Fandom.sk.